CAS North East and Barefoot Computing Regional Conference 2015 programme by room
CLB Mill 11:15-12:15 North Tyneside's Build-IT Initiative (physical computing and maker activities) - Chris Wilde, Royal Grammar School KS2, KS3
CLB Mill 13:05-15:20 Working with databases with Python (2 hour session) - Sue Sentance, King's College London KS4, KS5
CLT 1.01 11:15-12:15 Planning and progression at Key Stages 2 and 3 - Mark Dorling, Digital Schoolhouse KS2, KS3
CLT 1.01 13:05-14:05 Planning and progression at Key Stages 2 and 3 (repeat of 11:15 session) - Mark Dorling, Digital Schoolhouse KS2, KS3
CLT 1.01 14:20-15:20 Image manipulation and computer science - Lee Willis, Sacred Heart Catholic High School KS3
CLT 7.01 11:15-12:15 Developing computational thinking with Logo/Turtle programming in Python - Andrew Charlton, Venerable Bede CoE Academy KS3, KS4, KS5
CLT 7.01 13:05-14:05 The Little Man Computer and Assembly Language Coding - Veronica Dunn, Caldew School KS4, KS5
CLT 7.01 14:20-15:20 Using Lego WeDo in the computing curriculum - David Gregory, Lego Education KS2, KS3
GNM Clore 1 11:15-12:15 Effective teaching strategies to encourage computational thinking at primary - Zoe Ross, Barefoot Computing KS1, KS2
GNM Clore 1 13:05-14:05 Building on Barefoot and gaining confidence - computer science from early years to lower KS2 - Jane Waite, CAS London KS1, KS2
GNM Clore 1 14:20-15:20 Using tablets/iPads for computational thinking and planning next steps - Steve Bunce, Vital CPD KS1, KS2
GNM Clore 2 11:15-12:15 Progressing with Programming in Primary - Kelly Smith, Our Lady of Lourdes RCVA Primary KS1, KS2
GNM Clore 2 13:05-14:05 How the digitally illiterate are failing young people - Simon Finch, NorthernGrid for Learning KS1, KS2, KS3
GNM Clore 2 14:20-15:20 Disney Pseudocode - from animation to programming and back again - Claire Graham, North Tyneside CLC KS1, KS2
GNM Hall 2 08:15-09:15 Registration and workshop sign-up
GNM Hall 2 09:15-09:25 Welcome - Nick Cook, Newcastle University
GNM Hall 2 09:25-10:55 Programming and Computational Thinking Unplugged - Paul Curzon, Queen Mary University of London
GNM Hall 2 10:55-11:15 Break
GNM Hall 2 12:15-13:05 Lunch
GNM Hall 2 14:05-14:20 Break
GNM Hall 2 15:20-15:55 Closing address - Simon Humphreys, CAS
GNM Hall 2 15:55-16:10 Thanks and free prize draw - Tom Anderson, Newcastle University
GNM Hall 3 11:15-12:15 The CPU unplugged - Paul Robson, Cramlington Learning Village KS3, KS4
GNM Hall 3 13:05-14:05 Introduction to Unplugged Programming for Teachers - Dave White, University College London KS2, KS3
GNM Hall 3 14:20-15:20 Data Representation - Getting to Grips with Binary Numbers at KS3& KS4 - Jeanette Patterson, Kings Priory School KS3, KS4

Room key


Return to conference home page ...