CAS North East Regional Conference 2017 programme by room
10:10-10:15 Changeover
14:05-14:10 Changeover
BSTC 1.48 11:30-12:30 Primary computing unplugged - Kelly Smith, Our Lady of Lourdes RCVA Primary KS1, KS2
BSTC 1.48 14:10-15:10 Computing education research - Laura Heels, Newcastle University KS1, KS2, KS3, KS4, KS5
BSTC 1.48 15:20-16:20 Teaching A level for the first time - Paul Robson, Cramlington Learning Village KS4, KS5
BSTC 2.40 10:15-11:15 Data representation and media computation - Simon Roberts, Carmel College KS3, KS4
BSTC 2.40 14:10-15:10 Simulating our World with StarLogoTNG - Nick Cook, Newcastle University KS2, KS3
BSTC 2.40 15:20-16:20 ScratchMaths - building mathematical knowledge with programming - Tim Mulford, Whitburn CoE Academy, and Kelly Smith, Our Lady of Lourdes RCVA Primary KS2
BSTC B.32 11:15-11:30 Break
BSTC B.32 15:10-15:20 Break
BSTC Chart 15:20-16:20 Primary computing with Code Club - Dan Pudwell, Code Club UK / Raspberry Pi Foundation KS2
BSTC G.33 10:15-11:15 Computing, SEN and inclusion - Louise Hindmarch, Newcastle Bridges School KS1, KS2, KS3, KS4
BSTC G.33 11:30-12:30 CAS Quantum - writing high quality questions to assess computing - Mark Frazer, Durham University KS2, KS3, KS4
BSTC G.33 14:10-15:10 Digital skills for young learners - Claire Graham, North Tyneside CLC KS1
BSTC G.33 15:20-16:20 Graph theory - Laura Fox, Kings Priory School KS3, KS4
BSTC G.34 10:15-11:15 Finite state machines and other models - Jim Green, Consett Academy KS3, KS4
BSTC G.34 11:30-12:30 Object oriented theory - Jeanette Patterson, Kings Priory School KS4, KS5
BSTC G.34 14:10-15:10 Exploring programming pedagogy - from block to text based programming - Steve Bunce, Vital CPD, and Mark Dorling, Digital Schoolhouse KS2, KS3, KS4
BSTC G.36 10:15-11:15 Primary coding with the iPad - Phillippa Chippendale, Openzone @ The Word, and Amanda Hayward, Openzone @ The Word KS1, KS2
BSTC G.36 11:30-12:30 mBlock - Arduino programming from Scratch to C++ - Chris Napier, Newcastle University KS2, KS3, KS4, KS5
BSTC G.36 14:10-15:10 Network modelling and simulation - Duncan Maidens, CAS West Midlands and Birmingham City University KS2, KS3, KS4
BSTC G.36 15:20-16:20 Little Robot Computer - LMC made simple - John Lamb, Monkwearmouth Academy KS3, KS4
BSTC Side 10:15-11:15 Using the BBC microbit in primary - Chris Wilde, Royal Grammar School KS2
BSTC Side 11:30-12:30 Ozobots for block and text based programming - Jordan Graham, Meadowdale Academy KS1, KS2, KS3
BSTC Side 14:10-15:10 Object oriented programing with Greenfoot - Mark Clarkson, Egglescliffe School KS3, KS4, KS5
BSTC Side 15:20-16:20 Using the Raspberry Pi creatively at KS2 - Dan Mount, St Mark's Elm Tree CEVA Primary School KS2
HERB Foyer 08:15-09:15 Registration and coffee
HERB Foyer 12:30-13:20 Lunch
HERB LT1 09:15-09:25 Welcome
HERB LT1 09:25-10:10 The BBC micro:bit inside and out - Joe Finney, Lancaster University
HERB LT1 13:20-14:05 Computer models of the human brain - Marcus Kaiser, Newcastle University
HERB LT1 16:25-16:35 Close and prize draw - Nick Cook, Newcastle University

Room key

The entrance to the Barbara Strang Teaching Centre (BSTC) is on Queen Victoria Road next to the Armstrong Building.


Return to conference home page ...