CAS North East Regional Conference 2018 programme by room
USB 1.006 09:15-09:25 Welcome - Nick Cook, Newcastle University
USB 1.006 09:25-10:10 Ten years of CAS - Simon Humphreys, CAS
USB 1.006 13:15-14:00 Big Data - Paul Watson, Newcastle University
USB 1.006 16:15-16:30 Close and prize draw - Nick Cook, Newcastle University
USB 2.022 10:10-11:10 Concept mapping in Computing Education - Mark Dorling, Queen Mary University of London KS2, KS3, KS4, KS5
USB 2.022 11:25-12:25 Teaching robots to dance! - Jane Adamson, Sunderland Digital School House, and Mark Lloyd, Sunderland Digital School House KS1, KS2
USB 2.022 14:00-15:00 Why teach card tricks in class? - Claire Graham, North Tyneside CLC KS2, KS3
USB 2.022 15:15-16:15 An Early APProach to Computer Programming - Martin Bailey, Animate2Educate KS1, KS2
USB 3.005 10:10-11:10 Physical computing with the Crumble controller - Sarah Zaman, CAS North West - Manchester KS1, KS2
USB 3.005 11:25-12:25 A bluffer's guide to functional programming - Mark Clarkson, Egglescliffe School KS4, KS5
USB 3.005 15:15-16:15 Physical computing with the Pibrella: the transition from block-based to text-based programming - Chris Napier, Newcastle University KS2, KS3, KS4
USB 3.015 10:10-11:10 Edublocks for transition from Scratch to Python - Marty Edwards, Learn IT Compute IT and Make Stuff North East KS2, KS3
USB 3.015 11:25-12:25 Making Analogue / Digital Mashups with the Raspberry Pi - Marty Edwards, Learn IT Compute IT and Make Stuff North East KS2
USB 3.015 14:00-15:00 Searching and sorting unplugged - Jim Green, Consett Academy KS3, KS4, KS5
USB 3.015 15:15-16:15 Digital literacy in primary - Kelly Smith, Our Lady of Lourdes RCVA Primary KS1, KS2
USB 3.018 10:10-11:10 Greenfoot with Stride – programming after blocks - Neil Brown, King's College London KS3
USB 3.018 11:25-12:25 Simulating the world with Scratch - Nick Cook, Newcastle University KS2, KS3
USB 3.018 14:00-15:00 Graphstation: a tool to teach graph theory - John Lamb, Monkwearmouth Academy KS3, KS4, KS5
USB 3.018 15:15-16:15 Evidencing assessment in computing across KS2 & KS3 - Jordan Graham, Meadowdale Academy KS2, KS3
USB 3.032 10:10-11:10 Data Representation for KS3: Hexadecimals, ASCII and the escape room challenge - Ben Garside, Durham Johnston Comprehensive School KS3, KS4
USB 3.032 11:25-12:25 Networking animations and Using Packet Tracer to teach Networking in a hacking context - Duncan Maidens, CAS West Midlands and Birmingham City University KS3, KS4
USB 3.032 14:00-15:00 Programming in Kodu with the micro:bit - Craig Skinner, The Grove Primary School KS2
USB 3.032 15:15-16:15 The PRIMM - Predict, Run, Investigate, Modify, Make - approach to teaching programming - Simon Roberts, Carmel College KS3, KS4
USB 4.005 10:10-11:10 Smelly Code - improving primary pupils programming - Jane Waite, CAS London KS1, KS2
USB 4.005 11:25-12:25 What's trending? #esafety - Phillippa Chippendale, Openzone @ The Word, and Amanda Hayward, Openzone @ The Word KS1, KS2, KS3, KS4, KS5
USB 4.005 14:00-15:00 LEGO Robotics across the Primary Curriculum - Phil Ainsley, Ayresome Primary School KS1, KS2
USB 4.005 15:15-16:15 LEGO Robotics across the Secondary Curriculum - Phil Ainsley, Ayresome Primary School KS3, KS4
USB Atrium 08:15-09:15 Registration and coffee
USB Atrium 11:10-11:25 Break
USB Atrium 12:25-13:15 Lunch
USB Atrium 15:00-15:15 Break
USB G.003 11:25-12:25 Computing education research - Laura Heels, Newcastle University, and Chris Napier, Newcastle University KS1, KS2, KS3, KS4, KS5
USB G.003 14:00-15:00 The use of game development tool Construct 3 to teach computing - Tom Gullen, Scirra KS2, KS3, KS4

Room key

All rooms are in the Urban Sciences Building, Science Central:


Return to conference home page ...